„30 zadań na 30-lecie szkoły” – KONKURS

„30 zadań na 30-lecie szkoły”

 

              ZESTAW NR 8

 

 

 

 

Zad.1

W Kielcach znajduje się pomnik Henryka Sienkiewicza posadowiony na kwadratowym postumencie. Oblicz pole powierzchni tego postumentu jeżeli znajduje się on na placu przedstawionym na rysunku. Powierzchnia placu z wyłączeniem postumentu wynosi 117 m2.

                                                                                                                                                                                                                        

 

 Zad. 2

Henryk Sienkiewicz przebywając w Afryce uczestniczył w polowaniach na dzikie zwierzęta (z różną skutecznością). Pewnego razu wybrał się na takie polowanie jadąc na wielbłądzie z prędkością 16 km/h oraz idąc pieszo z prędkością 6 km/h. Odległość do miejsca polowania wynosiła 50 km i pokonanie jej zajęło Sienkiewiczowi 4 godziny i 30 minut. Ile kilometrów Noblista szedł a ile jechał?

 

Zad. 3

Sienkiewicz uczestniczył w różnych spotkaniach towarzyskich, na których poważne debaty literacko-polityczne przerywano sobie ciekawymi rozrywkami. Między innymi grywano w bilard czy też rozwiązywano zagadki logiczne. Rozwiąż zagadkę za Sienkiewicza: „W pudełku jest 65 kul, przy czym 8 z nich jest białych, a pozostałe są czarne. W jednym ruchu możemy wyjąć z pudełka nie więcej niż 5 kul. Kule raz wyjęte z pudełka już do niego nie wracają. Jaką najmniejszą liczbę ruchów trzeba wykonać, aby mieć pewność, że została wyjęta przynajmniej jedna biała kula?”

 

Rozwiązania zadań należy przekazać nauczycielom matematyki z naszej szkoły.